forex trading logo

60+

 

60VIII

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj236
mod_vvisit_counterWczoraj477
mod_vvisit_counterOd 08.20121441145
XLIV Indywidualne Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Szachach wrzesień 2011

Zorganizowaliśmy zajęcia na wodzie i staraliśmy się zachęcić do uprawiania żeglarstwa i sportów wodnych uczestników Mistrzostw Polski Niesłyszących w Szachach. Oni starali się zachęcić nas do uprawiania gry w szachy. Poniżej przedstawiamy relację organizatorów Mistrzostw.
Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej było areną zmagań podczas XLIV Indywidualnych Mistrzostw Polski Niesłyszących w Szachach. Polski Związek Olimpijski Głuchych wybrał Giżycko na miejsce tegorocznych rozgrywek. Wybór miejsca imprezy okazał się bardzo atrakcyjny dla osób niesłyszących, które w czasie wolnym od gry miały okazję pływać pod żaglami, a także na łodziach motorowych i wypoczywać wśród pięknej mazurskiej przyrody. Mistrzostwa zorganizował tym razem Mazowiecki Klub Sportowy Niesłyszących i Głuchoniewidomych „Arkadia”, którego siedziba znajduje się w Otwocku. MKSNiG Arkadia to najsilniejsza szachowa drużyna wśród niesłyszących w Polsce i jedna z najsilniejszych w Europie.
Zawody szachowe zgromadziły na starcie 20 uczestników niesłyszących, w tym 16 mężczyzn i 4 kobiety. Rozegrano 8 rund systemem szwajcarskim, z czasem do namysłu 1,5 godz. na partię dla zawodnika.
Mistrzami Polski na 2011 r. zostali:
wśród mężczyzn – Jerzy Marczukiewicz ( Arkadia Otwock )
wśród kobiet – Bożena Krzyszkowiak ( Hetman Łuków ).
Jerzy Marczukiewicz, lat 55 pochodzi z Warszawy. Jest czołowym zawodnikiem reprezentacji Polski niesłyszących. W 1998 r. startował na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Lucernie/ Szwajcaria, gdzie Polska zajęła 5 miejsce a on sam uzyskał najlepszy rezultat punktowy z Polaków, grając na III szachownicy. Również 5 miejsce z jego udziałem zajęła reprezentacja Polski w 2006 r. w DMŚ Niesłyszacych w Nyiregyhaza/Węgry. W rozgrywkach o Klubowy Puchar Europy Niesłyszących Jerzy Marczukiewicz zdobył 2 brązowe medale: w 2005 r. w Piestanach/Słowacja ( z drużyną WARS Warszawa ), w 2009 r. w Hamburgu/Niemcy ( z drużyną Arkadii Otwock ). Warto podkreślić pierwszy z występów J. Marczukiewicza ( Piestany 2005 ), w którym zawodnik wygrał rywalizację indywidualną na IV szachownicy. Do tegorocznych zawodów o MPN J. Marczukiewicz był doskonale przygotowany i w trakcie całego turnieju kontrolował przebieg wydarzeń. Grał solidne , pozycyjne szachy. Podczas całego turnieju grał bardzo równo i nie popełniał błędów. Tytuł Mistrza Polski Niesłyszących jest pierwszym tego zawodnika, który w swojej dotychczasowej karierze szachowej był wielokrotnie wicemistrzem kraju.
Faworyci imprezy – Jerzy Strzelecki ( Arkadia Otwock) i Krzysztof Chęciak (Arkadia Otwock) zajęli kolejne miejsca na podium, broniąc się przed atakami swojego kolegi klubowego Macieja Szalko, który był czwarty. Tak więc można powiedzieć, że czwórka zawodników Arkadii Otwock zdominowała te zawody.
W klasyfikacji kobiet najlepszą okazała się zawodniczka z Hetmana Łuków, Bożena Krzyszkowiak. W bieżącym roku B. Krzyszkowiak reprezentowała swój klub w Klubowym Pucharze Świata Niesłyszących ICSC w Liverpool/W. Brytania, gdzie jej drużyna nie odniosła sukcesu, zajmując w swojej grupie ostatnie miejsce. B. Krzyszkowiak jest debiutantką w rozgrywkach międzynarodowych, a tytuł Mistrzyni Polski, podobnie jak Marczukiewicz –zdobyła po raz pierwszy, wcześniej zdobywała już kilkakrotnie wicemistrzostwo. Krzyszkowiak pochodzi z Lublina.
Kolejne miejsca w klasyfikacji MPN kobiet zdobyły kolejno:
- Monika Wilgos (Hetman Łuków), II miejsce,
- Joanna Strześniewska (Arkadia Otwock), III miejsce,
- Maria Michalczuk (Hetman Łuków) IV miejsce.
Niespodzianką w rywalizacji kobiet było III miejsce faworytki J. Strześniewskiej, która choć w turnieju wyszła zwycięsko z rywalizacji kobiet, traciła punkty z mężczyznami i na dodatek trafiała na bardzo silnych przeciwników. Klubowi koledzy Joasi - K. Chęciak i J. Strzelecki nie mieli litości dla swojej koleżanki i walcząc o dobre miejsca przyczynili się do tego, że ich koleżanka straciła szanse na tytuł. Wspólny turniej kobiet i mężczyzn spowodował trochę zamieszania w klasyfikacji kobiecej, lecz z punktu podnoszenia poziomu gry wśród kobiet jest wskazane aby kobiety nie grały tylko między sobą, a rywalizowały wspólnie z mężczyznami., którzy obiektywnie patrząc – grają na wyższym poziomie.
Warto podkreślić bardzo sprawną obsługę sędziego (Mieczysław Wysocki), znakomitą atmosferę tych zawodów, grę fair play, wspólne ognisko i zabawy w „Szklance”- miejscowej tawernie. W szklance odbyły się także dwa turnieje towarzyszące MP Niesłyszących. Były to turnieje integracyjne, dla niesłyszących uczestników MP oraz gości MCŻiTW. Turniej szachów błyskawicznych P-5 (9-rund) wygrał Maciej Szalko. Turniej szachów przyspieszonych P-15 (7 rund) wygrał Jerzy Strzelecki.
Na przełomie września i października w 2012 roku odbędą się w Ałmatach/Kazachstan Indywidualne Szachowe Mistrzostwa Świata Niesłyszących i Głuchoniewidomych. Tegoroczne mistrzostwa Polski miały również na celu wyłonienie grupy zawodników niesłyszących, która będzie reprezentowała Polskę na tej imprezie. Latem 2012 odbędzie się w Giżycku zgrupowanie szachowe reprezentacji Polski niesłyszących. Wszystkim uczestnikom tegorocznych MP bardzo się podobało w MCŻiTW, tak że główny organizator tych zawodów Krzysztof Chęciak –obiecał, że w Giżycku jeszcze nie raz będą się odbywały spotkania szachowe niesłyszących.

 

 


Wykonanie kreatywnie.pl © www.msz.org.pl