forex trading logo

60+

 

60VIII

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj163
mod_vvisit_counterWczoraj382
mod_vvisit_counterOd 08.20121551383
Kurs żeglarski dla młodzieży polonijnej z Łotwy 14.08 – 28.08. 2023 r.

Po kilkuletniej przerwie w Oczach Mazur – MCŻiTW Giżycko ponownie odbyło się szkolenie żeglarskie młodzieży polonijnej z Łotwy zakończone egzaminami na stopień żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego.

Organizatorem kursu był Ryszard Stankiewicz Prezes Związku Polaków na Łotwie. Kurs był dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.

W kursie wzięło udział 20 uczestników. Przyjechała młodzież szkolna z 4 miast: Ryga, Rezekne (Rzeżyca), Jekabpils (Jakubowo), Dyneburg.

Pogoda była dobra. Było słonecznie, nie padało i był wiatr. Dzięki temu zrealizowano cały zakładany program szkoleniowy teoretyczny i praktyczny. Były także dodatkowe zajęcia poza programowe. Na zakończenie kursu uczestnicy wzięli udział w regatach razem z uczestnikami Warsztatów Żeglarskich dla Osób Niepełnosprawnych. W klasie Tango zajęli 2 i 4 miejsce. Ponieważ przez cały kurs pilnie się uczyli ( uczestniczyli we wszystkich zajęciach zarówno teoretycznych jak też praktycznych) wszyscy zdali egzamin przed komisją zatwierdzoną przez Ministerstwo Sportu i uzyskali patenty żeglarza jachtowego. Dodatkowo część uczestników uzyskała patenty sternika motorowodnego. Po egzaminach zostali pasowani na żeglarzy i motorowodniaków. Przez cały okres pobytu doskonalili naukę języka polskiego.

W ostatnim dniu kursu odbyły się regaty na dezetach. Ścigały się dezety „ Pierwsza Szklanka” i „Balanga”, które od lat rywalizują o zwycięstwo w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski DZ. To najtrudniejsze w Polsce regaty na śródlądziu. Jest to 24-godzinny wyścig non-stop i jego trasa wiedzie przez jeziora i kanały północnej części szlaku „Wielkich Jezior Mazurskich”. Do tej pory częściej wygrywała „Pierwsza Szklanka”, na której w mistrzostwach startują polskie załogi. Na „Balandze” w mistrzostwach od szeregu lat startują załogi polonijnych żeglarzy z Łotwy również z doskonałymi rezultatami, gdyż odniosły w nich wiele sukcesów ( 2 razy zdobyły złote medale i 4 razy brązowe medale).

Tym razem uczestnicy kursu zostali podzieleni na dwie załogi i rywalizowali na obu jachtach. Zwyciężyła „Balanga”.

 


Wykonanie kreatywnie.pl © www.msz.org.pl